CAWA Grand Prix (Paul Meyer Awards)


Grand Prix awards are determined by accumulating points in each CAWA Grand Prix tournament. For classical tournaments points are awarded as follows: 1st = 24, 2nd = 20, 3rd = 16, 4th = 14, 5th = 12, 6th = 10, 7th = 8, 8th = 6 and participation = 2 (if no other points are scored). For 2023, the CAWA Grand Prix will be made up of classical, rapid, allegro and blitz tournaments with points awarded in the ratio of 4: 3: 2: 1 so, for example, the winner of a classical tournament will gain 24 points, a rapid tournament 18 points, an allegro tournament 12 points and a blitz tournament 6 points. Participation points are only awarded for classical tournaments.

All players are included in the Premier, all players Under 1850 will qualify for the Major, and all players Under 1550 for the Minor. Ratings are taken from the final rating list of the previous year (for the 2023 Grand Prix the December 2022 ratings will be used). These ratings continue for whole year despite official periodic changes.

The awards, known as the PAUL MEYER AWARDS, commemorate the life and work in chess of the late Paul Meyer. The awards seek to encourage regular participation and therefore will not necessarily be won by the best players in each category but by those who not only perform well but also, of equal importance, are prepared to front up regularly.

2023 WA Grand Prix

The 2023 CAWA Grand Prix consisted of 11 tournaments - 5 Classical (Perth Open, Gufeld Cup, SW Open, Willetton Open & Kingsley Open), 1 Rapid (WA Rapid Championship), 2 Allegro (WA Allegro Championship & Spring Allegro) and 3 Blitz (The Saint Blitz, WA Blitz Championship & Christmas Blitz).

Final Placings:

Open 1st: Tim Hare, 2nd: IM Patrick Gong, 3rd: Hui Huang

Major (U/1850) 1st: Hui Huang, 2nd: Noah Taylor, 3rd: Dylan Gough

Minor (U/1550) 1st: Kobe Wu, 2nd: Ashvin Balavignan, 3rd: Carter Kerr

Ian McAteer - CAWA GP Coordinator
Leading Scores


 Position                     Rating   #   GP Pts  
 
 PREMIER
  1  Hare, Tim                 2262    8   75.5
  2  Gong, Patrick IM          2528    4   58.0
  3  Huang, Hui                1709    6   46.5
  4  Andador, Dominador        1978    5   34.1
  5  Vlietstra, Marc           2192    3   32.8
  6  Balavignan, Ashvin        1380    4   32.5
  7  Harris, Eamon             1884    4   29.1
  8  Kerr, Carter               705    4   26.7
  9  Taylor, Noah              1738    3   26.5
 10  Gao, Oscar                2006    3   24.6
 
 MAJOR (Under 1850 *)
  1  Huang, Hui                1709    9   70.6
  2  Taylor, Noah              1738    5   59.7
  3  Gough, Dylan              1742    8   57.6
  4  Balavignan, Ashvin        1380    5   50.4
  5  Wu, Kobe                  1289    6   46.3
  6  Kerr, Carter               705    5   41.3
  7  McAteer, Ian              1822    5   32.3
  8  Deng, Eric                1730    4   32.1
  9  Umasankar,Naveen Ramnat   1767    2   29.0
 10  Tran, Thien Huy           1300    3   27.3

 MINOR (Under 1550 *)
  1  Wu, Kobe                  1289    7   82.8
  2  Balavignan, Ashvin        1380    5   71.5
  3  Kerr, Carter               705    6   68.5
  4  Ashok, Akash              1000    4   36.8
  5  Tran, Thien Huy           1300    3   35.9
  6  Huang, Yuqi (Ricky)       1350    4   35.5
  7  Gong, Leo                  668    5   27.8
  8  Cavosie-Pietsch, Yasmina  1338    3   24.5
  9  Gruber, Paula             1076    2   24.5
 10  While, Lyndon             1226    3   22.3

  * Ratings as of December 2022 




Previous Grand Prix Winners

PREMIER MAJOR MINOR JUNIOR COUNTRY
1996  Danny Dwyer  Michael Wilkins  Petar Rados
1997  David Ellis  Tristan Boyd  Leon Taylor
1998  Timo Farber  Leon Taylor  Natalie Taylor
1999  Michael Wilkins  Leon Taylor  Andrew Hardegen
2000  David Ellis  Leon Taylor  Zhengbo Wang
2001  Jay Lakner  Andrew Hardegen  Zhengbo Wang
2002  Jay Lakner  John Fedec  Daniel Van Heerden
2003  Tim Hare  Nedeljko Tomic  Dennis Holland
2004  Tristan Boyd  Tom Donaldson  Yita Choong & Alex DeHeer
2005  Haydn Barber  Tom Donaldson  Mick Pavlovic
2006  David Ellis  Gordon Dunlop  Gary Donaldson
2007  Michael Wilkins  Robert Galvin  Ryan Sam
2008  Stephanus Kurniawan  Nedeljko Tomic  Chris Cuellar  Tom Donaldson
2009  Dennis Holland  Dennis Holland  Gary Donaldson  Yita Choong
2010  Stephanus Kurniawan  Nedeljko Tomic  Gary Donaldson  George Carolin-Unkovich
2011  Tom Donaldson & Dave Dempster  Nedeljko Tomic  Gary Donaldson  George Carolin-Unkovich
2012  Marc Vlietstra  Gordon Dunlop  Gary Donaldson  George Carolin-Unkovich
2013  David Ellis  George Carolin-Unkovich  Gary Donaldson  George Carolin-Unkovich
2014  Ihsan Ferozkohi  Nedeljko Tomic  Ignatius Yap  Ignatius Yap
2015  Yita Choong  Gordon Dunlop  Paul Moseley  Ignatius Yap
2016  Ihsan Ferozkohi  Andrey Lugovsky  Gary Donaldson  Patrick Gong  Gary Donaldson
2017  Andrew Hardegen  Sri Krishnan Dharmapuri  David Barry  Patrick Gong  Gary Donaldson
2018  Andrew Hardegen  Brent Geronimo  Gary Donaldson  Brent Geronimo  Gary Donaldson
2019  Kathryn Hardegen  Nedeljko Tomic  Gary Donaldson  Oscar Gao  Gary Donaldson
2020  Jamie Laubbacher  Nedeljko Tomic  Geoffrey Owen  Jamie Laubbacher  
2021  Yihe Fu (Rebo)  Dylan Gough  Celine Ong  Yihe Fu (Rebo)  John Prince
2022  Yihe Fu (Rebo)  Rui Gen Teh  Eric Deng  Yihe Fu (Rebo)  Boyd McCammon
2023  Tim Hare  Hui Huang  Kobe Wu  Ashvin Balavignan  John Prince & Michael Molenaar